2018 Regionals Preview

The road back to the Kohl Center begins Saturday in Baraboo.

Tournament season is here and the Spartans now have eyes set on the regional tournament in Baraboo this weekend.  The Spartans will be joined by hosts Baraboo, Holmen, La Crosse Central/Logan, Onalaska/Luther, Portage, Reedsburg and Tomah.  Holmen is the heavy favorite to leave Baraboo as team champions with Baraboo, Sparta and Tomah expected to be in a fierce battle for second.  Holmen leads all teams with nine ranked wrestlers while the rest of the regional field has 10 ranked wrestlers combined.

Weight classes 120, 126, 138, 145, 160, 170 and 182 all feature two ranked wrestlers while 106, 113, 132, 220 and 285 all feature one ranked wrestlers.  There are no ranked wrestlers at 152 or 195.  The top four finishes at each weight class will advance to sectionals next Saturday in Waunakee.

Action begins 10am Saturday at Baraboo High School.

Here are all the ranked wrestlers at this Saturday’s regional according to Wisconsin Wrestling Online…

Baraboo

  • 126 pounds  –  John Gunderson, honorable mention
  • 138 pounds  –  Pablo Ramirez, ranked 8th
  • 182 pounds  –  Aiden Estes, ranked 10th

Holmen

  • 106 pounds  –  Alex Pellowski, ranked 9th
  • 120 pounds  –  Rylee Rensberry, honorable mention
  • 138 pounds  –  Tanner Schultz, ranked 3rd
  • 145 pounds  –  Zach Gordon, honorable mention
  • 160 pounds  –  Reed Williams, honorable mention
  • 170 pounds  –  Kalyn Jahn, ranked 2nd
  • 182 pounds  –  Isaac Lahr, ranked 2nd
  • 220 pounds  –  Jack Westcott, ranked 8th
  • 285 pounds  –  Jesse Fiers, ranked 11th

Reedsburg

  • 126 pounds  –  Mason McMillen, ranked 4th
  • 132 pounds  –  Caden Fry, ranked 11th

Sparta

  • 120 pounds  –  Jon Bailey, ranked 2nd
  • 145 pounds  –  Brett Von Ruden, ranked 4th
  • 160 pounds  –  Hayden Krein, ranked 5th
  • 170 pounds  –  Mathias Krein, honorable mention

Tomah

  • 113 pounds  –  Dawson Lambert, ranked 12th

Matchups with regional opponents have been limited this year to conference matches, the Sparta Invite and Bi-State.  Below are a few of the matches against regional competition from the 2017-18 season…

Bi-State
Sparta finished 37.5 points ahead of Baraboo and 103 points ahead of Portage in the team standings at Bi-State.  They were 204.5 points behind Holmen in the team standings.

  • 113  –  Dawson Lambert (Tomah) 20-2 won by decision over Vince Polhamus (Sparta) 14-8 (Dec 2-0)
  • 145  –  David Hayes (Sparta) 19-7 won by fall over Wyatt McCutchen (Holmen) 12-7 (Fall 1:31)
  • 285  –  Joseph Schick (Baraboo) 14-9 won by decision over Noah Benish (Sparta) 8-6 (Dec 3-1)
  • 285  –  Isiah Miller (Portage) 7-9 won by decision over Noah Benish (Sparta) 8-6 (Dec 2-1)

Sparta Invitational
The Spartans finished second at their own invite–75.5 points ahead of Reedsburg, but 92.5 points behind Holmen.

  • 106 pounds  –  Alex Pellowski (Holmen) 26-4 won by fall over Luis Cruz-Cane (Sparta) 3-4 (Fall 0:32)
  • 120 pounds  –  Brayden Judd (Reedsburg) 6-5 won by decision over Sam Matias-Escalante (Sparta) 1-3 (Dec 10-8)
  • 132  pounds  –  Trevor Plomedahl (Holmen) 24-7 won by decision over Thomas Treu (Sparta) 12-19 (Dec 3-0)
  • 152 pounds  –  Zach Gordon (Holmen) 24-8 won by decision over David Hayes (Sparta) 29-8 (Dec 4-2)
  • 160 pounds  –  Hayden Krein (Sparta) 35-4 won by decision over Reed Williams (Holmen) 27-8 (Dec 4-2)
  • 170 pounds  –  Kalyn Jahn (Holmen) 26-5 won by major decision over Mathias Krein (Sparta) 30-9 (MD 11-0)
  • 220 pounds  –  Jack Westcott (Holmen) 31-5 won by fall over Garet Pfaff (Sparta) 23-13 (Fall 0:25)
  • 285 pounds  –  Jesse Fiers (Holmen) 24-8 won by fall over Noah Benish (Sparta) 16-11 (Fall 1:38)

Sparta vs. Onalaska/Luther

160  –  Hayden Krein wins by forfeit
170  –  Mathias Krein won by technical fall over Kaden Cordry (Onalaska/Luther) 16-0 in 4:45
182  –  Zach Udermann (Onalaska/Luther) pinned Kelten Pfaff in 3:36
195  –  Marcus Cox defeated Nom Yang (Onalaska/Luther) 7-3
220  –  Garet Pfaff pinned Nick Blum (Onalaska/Luther) in 4:29
285  –  Adam Buege (Onalaska/Luther) defeated Noah Benish 1-0
106  –  Jacob Oyen (Onalaska/Luther) pinned Luis Cruz-Cane in 2:10
113  –  Vince Polhamus won by forfeit
120  –  DOUBLE FORFEIT
126  –  Jon Bailey won by forfeit
132  –  Thomas Treu won by forfeit
138  –  Kyle Erickson won by forfeit
145  –  David Hayes pinned Micah LeFebre (Onalaska/Luther) in 0:37
152  –  Brett Von Ruden won by technical fall over Brian Stewart (Onalaska/Luther) 18-3 in 3:00

Sparta at La Crosse Logan/Central

160  –  Hayden Krein won by forfeit
170  –  Mathias Krein defeated Jeremiah Nagel (Logan/Central) 10-1
182  –  Kelten Pfaff defeated Alex Gavrilos (Logan/Central) 8-2
195  –  Marcus Cox defeaed Ethan Coleman (Logan/Central) 7-5
220  –  Garet Pfaff pinned Justin Lund (Logan/Central) in 1:10
285  –  Robert Snodgrass (Logan/Central) pinned Gabe Dearman in 2:29
106  –  Kailix Roe (Logan/Central) pinned Luis Cruz-Cane in 0:47
113  –  Vince Polhamus pinned Dakota Gruen (Logan/Central) in 1:32
120  –  Samuel Matias-Escalante pinned Isaac Thompson (Logan/Central) in 2:53
126  –  Mason Sather (Logan/Central) pinned Esteban Rodriguez in 2:53
132  –  Paul Bartle (Logan/Central) defeated Thomas Treu 4-2
138  –  Kyle Erickson pinned David Krause (Logan/Central) in 3:30
145  –  David Hayes defeated Dallas Kapanke (Logan/Central) 5-0
152  –  Christian Kapanke (Logan/Central) pinned Corbin Hauser in 2:41

Sparta vs Tomah

152  –  Brett Von Ruden defeated Travis Von Haden (Tomah) 6-3
160  –  Hayden Krein pinned Marques Fritsche (Tomah) in 3:55
170  –  Mathias Krein pinned Seth Carlson (Tomah) in 2:20
182  –  Conner Von Haden (Tomah) defeated Kelten Pfaff 6-2
195  –  Kaden Hericks (Tomah) pinned Madden Connelly in 1:36
220  –  Garet Pfaff defeated Angel Burkhalter (Tomah) 7-2
285  –  Noah Benish defeated Hayden Larson (Tomah) 2-0
106  –  Caden Griffen (Tomah) won by forfeit
113  –  Dawson Lambert (Tomah) defeated Vince Polhamus 6-2
120  –  Cody Zimmerman (Tomah) pinned Samuel Matias-Escalante in 1:43
126  –  Braden Bemis (Tomah) pinned Esteban Rodriguez in 4:31
132  –  Nate Boulton (Tomah) defeated Thomas Treu 5-3
138  –  Kyle Erickson defeated Owen Walters (Tomah) 7-3
145  –  David Hayes pinned Dakota Myers (Tomah) in 0:57

Sparta at Holmen

220    Jack Westcott (Holmen) pinned Garet Pfaff in 1:33
285    Jesse Fiers (Holmen) pinned Noah Benish in 1:18
106    Alex Pellowski (Holmen) pinned Luis Cruz-Cane in 0:46
113    Kody Klonecki (Holmen) defeated Vince Polhamus 11-4
120    Carter Vetsch (Holmen) pinned Samuel Matias-Escalante in 2:35
126    Jon Bailey defeated Logan West (Holmen) 4-2, SV-1
132    Trevor Plomedahl (Holmen) defeated Thomas Treu 5-4
138    Tanner Schultz (Holmen) pinned Kyle Erickson in 3:29
145    Brett Von Ruden won by technical fall over Mitchell Beinborn (Holmen) 15-0, 2:46
152    David Hayes won by major decision against Wyatt McCutchen (Holmen) 10-2
160    Reed Williams (Holmen) defeated Hayden Krein 9-8
170    Kalyn Jahn (Holmen) won by technical fall over Mathias Krein 16-1, 5:37
182    Isaac Lahr (Holmen) pinned Kelten Pfaff in 1:11
195    Kyle Burkhardt (Holmen) pinned Madden Connelly in 2:22